A venit primăvara și … au înflorit noi ateliere de comunicare nonviolentă pentru copii și tineri.

Exact acum un an, cu tristețe pentru noi și pentru voi, am pus lacăt temporar la atelierele noastre. Dar în această primăvară, glasurile voastre au ajuns la sufletul nostru și am deschis iar porțile Școlii de dresat dragoni. Așadar, la vremuri noi … ateliere și activități noi. Cu multă joacă, evident.

Cursurile de Dresat Dragonii sunt ateliere de comunicare nonviolentă care promovează empatia în rândul copiilor şi tinerilor, prin ateliere adaptate fiecărei vârste

Ce se întâmplă la ateliere:
– ne facem noi prieteni, printre care girafa şi şacalul (metaforele comunicarii Nonviolente);
– explorăm minunata lume a comunicării nonviolente și a exprimării autentice;
– ne descoperim superputerile și învățăm cum să le folosim;
– ne dezvoltăm abilităţile de socializare şi creştem gradul de coeziune a grupului prin joc și joacă.
– ne cunoaștem dragonii și învățăm cum să-i iubim și să-i transformăm în prinţi și prințese;

La sfârşitul cursului, participanţii vor afla că orice dragon este un prinţ sau o prinţesă, care are o nevoie sau mai multe neîmplinite și vor avea și mici misiuni (aka teme) pentru acasă.

Concret, atelierele îi ajută să înţeleagă:

• de ce sunt nervoşi în anumite situaţii,
  • ce sunt emoţiile şi nevoile,
  • ce sunt conflictele
  • ce înseamnă curajul de a fi autentic.

Atelierele contribuie la starea de bine a copiilor, aducându-le conectare, apropiere și joacă cu colegii lor și nu numai, în același timp contribuind și la dezvoltarea vocabularului de emoții și nevoi al lor.

Alege atelierul potrivit clasei tale:

• Emoțiile dragonului (grădiniță – clasa II) – atelier cu marionete
  • Planeta emoțiilor (clasa I – IV)
  • De vorbă cu dragonii (abordarea conflictelor,  clasele I – IV, atelierul este continuarea atelierului Planeta emoțiilor)
  • Explorând tărâmul conflictelor (clasele V – VI)
  • Dansând cu conflictele (adolescenți)
  • Bunătatea începe cu mine (kindness) – pentru orice vârstă
  • Despre Bullying -ului – pentru orice vârstă

Dacă aveți tematici care nu se regăsesc în lista noastră, scrieți-ne un email și găsim împreună o soluție deoarece avem o echipă experimentată de traineri.

Detalii şi recomandări importante

• Punem “preţ” pe calitatea atelierului, în sensul că preferăm să fie o singură clasă pe atelier, astfel încât să putem interacţiona cât mai bine cu copiii. Calitatea relaţiei cu copiii, pe care o creăm în timpul atelierului, este foarte importantă. Când spunem o clasă ne referim la un grup cu 15 – 20 elevi din aceeaşi clasă. Dacă sunt mai mulți copii, vor fi 2 facilitatori din partea noastră, iar clasa va fi împărțită în 2 grupe.
  • Un atelier durează aprox. 50 – 60 minute, în funcţie de dinamica grupului,
  • Se pot organiza ateliere lunare pentru continuitate, noutăți și practică. Abordăm mai multe tematici despre emoții, nevoi, conflicte, bunătate, despre cum să se exprime si cum să asculte.
  • plata atelierelor se face numai prin bancă
  • Primul pas este să vă înscrieți clasa, școala, after school-ul, centrul sau ONG-ul în formularul de mai jos
  • noi revenim pentru stabilirea detaliilor.

Noi ateliere